Peeling jest to zabieg, polegający na złuszczaniu naskórka lub tylko jego części, może sięgać swoim działaniem do warstw skóry właściwej. Działanie peelingu zależy od jego składu chemicznego (np. dodatku środków wybielających, antyoksydacyjnych) oraz od stężenia i siły działania kwasów. Siła działania kwasu zależy od jego rodzaju oraz pH, im niższe pH tym kwas ma większą moc, przez co wzrasta jego działanie złuszczające i drażniące na skórę.

Jest to zabieg, który może w nieinwazyjny sposób zlikwidować widoczne defekty urody np. ślady po trądziku, przebarwienia. Utrzymuje również młody, zdrowy wygląd skóry, wygładza widoczne drobne zmarszczki i hamuje powstawanie nowych. Istotą działania peelingów jest proces złuszczania naskórka.

Podczas kuracji usunięta zostaje warstwa martwych komórek naskórka, a odsłonięte zostają świeże, zdrowe komórki. Usunięcie warstwy powierzchniowej inicjuje odpowiednią odbudowę i przebudowę głębiej położonych komórek. Taka aktywność powierzchni skóry powoduje, że jest ona jędrniejsza, bardziej sprężysta, zdrowsza i dłużej zachowuje młodość.

Peelingi chemiczne powierzchowne lub umiarkowanie głębokie bardzo rzadko obarczone są ryzykiem powikłań, nie są bowiem zabiegami inwazyjnymi.

Peeling chemiczny polega na nałożeniu na skórę różnych związków chemicznych o określonym stężeniu, posiadających właściwości złuszczające.

Głównymi wskazaniami do wykonania peelingu są:

  • objawy starzenia się skóry (utrata jędrności, drobne zmarszczki)
  • zaburzenia barwnikowe (piegi, ostuda, plamy soczewicowate, przebarwienia pozapalne i posłoneczne)
  • uszkodzenia posłoneczne skóry (rogowacenie słoneczne, starcze)
  • powierzchowne blizny pozabiegowe, potrądzikowe
  • łagodny i umiarkowanie nasilony trądzik młodzieńczy
  • nadmierny łojotok skóry twarzy, pleców, dekoltu
  • rozstępy skóry
  • zaburzenia rogowacenia (suchość skóry, rogowacenie mieszkowe)

Peelingi zazwyczaj wykonuje się w seriach w celu stopniowego pogłębiania i utrwalania korzystynych efektów.