Depilacja woskiem jest jedną z najczęściej stosowanych metod usuwania zbędnego owłosienia. 

Polega na wyrywaniu włosków wraz z cebulkami, co pomaga utrzymać efekt depilacji nawet przez kilka tygodni - tyle czasu bowiem trwa regeneracja i odbudowa korzenia włosa.

Podczas zabiegów depilacji wykonywanych w gabinetach kosmetycznych wykorzystuje się wosk kremowy lub twardy, najczęściej gorący. 

Wosk kremowy ma plastyczną, miękką konsystencję i topnieje w temperaturze nieznacznie wyższej od temperatury skóry - można go zatem stosować u osób o skórze delikatnej i ze skłonnością do zmian naczynkowych, u których wosk o wyższej temperaturze mógłby spowodować podrażnienie. Wosk miękki stosuje się do depilacji wrażliwych części ciała jak twarz czy okolice bikini.

Wosk twardy topnieje w wyższej temperaturze (nawet 47 stopni Celsjusza), dlatego należy uważać, aby nie poparzyć nim skóry. Depilacja woskiem twardym jest bardzo dokładna i pozwala usunąć nawet delikatne i krótkie włoski.

Sam zabieg bywa bolesny, ale wrażenie bólu zależne jest głównie od wrażliwości skóry i doświadczenia kosmetyczki. W profesjonalnym gabinecie specjalizującym się w depilacji woskiem zabieg wykonywany jest na tyle szybko i sprawnie, że ból jest praktycznie nieodczuwalny.

Przebieg zabiegu depilacji zależny jest od stosowanej w danym gabinecie metody. Wosk można nakładać przy pomocy szpatułki lub specjalnego aplikatora zamontowanego na pojemniku z woskiem. Cienka warstwa preparatu powinna zostać rozprowadzona na skórze zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków i powinna dokładnie pokryć cały obszar, z którego chcemy usunąć zbędne owłosienie. Następnie jest zrywana jednym, szybkim pociągnięciem w kierunku przeciwnym do kierunku nakładania.

W przypadku wosków miękkich, do warstwy preparatu nałożonej na skórę przyklejany jest pasek materiału, przy pomocy którego zrywany jest wosk razem z włosami. Woski twarde nie wymagają użycia pasków, ponieważ szybko zastygają na skórze i są odrywane jako jeden płat.

Depilację woskiem można stosować praktycznie na wszystkie części ciała - nogi, ręce, pachy, okolice bikini, twarz (głównie górna warga i regulacja brwi), a u mężczyzn także plecy i klatkę piersiową. Niektóre osoby decydują się na całkowitą depilację intymną, a także na depilację nietypowych części ciała, jak dłonie, stopy czy brzuch.

Przed wykonaniem zabiegu skóra powinna zostać oczyszczona i odtłuszczona, a po jego wykonaniu nakłada się na nią preparat łagodzący podrażnienie i działający przeciwzapalnie. Coraz częściej stosowane są także kremy opóźniające regenerację cebulek i odrastanie włosków. Ważna jest także pielęgnacja skóry w domu - peelingi zapobiegną wrastaniu włosków w skórę i pomogą przygotować ją do kolejnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym.